Valid HTML 5Valid CSS!

Tatra 130 & spol.
Kopřivnické dny techniky 2013
modelroku0003_128.png
2013-06-05: Kolín 2013?

Pravidelní čtenáři tohoto blogu na tomto místě jistě očekávali barvitou reportáž ze srazu historických užitkových automobilů v Kolíně...
Letošní sraz historických náklaďáků v Kolíně se byl svým způsobem zcela originální. Nepovedlo se totiž vůbec nic. Z oblohy celý víkend vytrvale padaly proudy vody. V sobotu byl vjezd do kamenolomu povolen pouze přímým účastníkům srazu, za což potenciální diváci vděčí chování diváků v lomu na minulém ročníku. Dle obdržených instrukcí jsme trpělivě čekali na bráně lomu, než dorazí kolona účastníků. Že jeli druhou branou jsme se dověděli přibližně v okamžiku, kdy jejich vodní radovánky v lomu končily.
Takže kamenolom si škrtáme a aspoň tedy přespíme do neděle. Penzion bych normálně nezmiňoval, ale "když se daří, tak se daří". Dva měsíce dopředu objednané ubytování a najednou není místo. Fakt super.
Neděle – pískovna Chotouň? Jistá naděje byla, podle Aladina mohlo být mezi 9:10 a 10:20 přímo v pískovně "jen" zlověstně zataženo. Čekáme na bráně. Po krátkém telefonátu je jasno – pro nepřízeň počasí se do pískovny vůbec nejede.
Celkově to na nás působilo, jako kdybychom byli na srazu nějak navíc. Takže bohužel žádné fotky, žádné video, prostě nic.
2013-06-28: Kopřivnické dny techniky 2013

Zcela novou akcí, na níž jsme byli pozváni, byly Kopřivnické dny techniky 2013 . Velká prezentační akce s cílem nalákat mladé ke studiu techniky, a to především v oblasti strojírenství, se konala 15.-16.6. Hlavním partnerem byla přímo kopřivnická automobilka, nesoucí nyní název Tatra Trucks, a.s. Akce se konala přímo na polygonu Tatry. Byla zde vystavena nejnovější produkce automobilky, T815-5, T815-7 vojenské i civilní (!), T163 i nejnovější varianty T158.
Návštěvníci měli na výběr z bohatého programu, včetně svezení v Tatře po polygonu, nebo letu vrtulníkem. Organizace výborná, pořadatelé milí a ochotní, i počasí přálo.
Pořadatelé nám zajistili vjezd a parkování přímo vedle velmi prostorného stanu, který skrýval kopici písku a hlíny. Místní RC-trialisté si hlínu připravili zřejmě již v pátek.
K tomu stanu první drobná připomínka – logo Tatra je úžasné, krásně kulaté s ještě krásnější červenou barvou ... ale celočervená průsvitná střecha velmi znesnadňovala focení. Měli jsme v podstatě na výběr mezi fotkami z Marsu, nebo fotkami černobílými. O vyvážení bílé nemohla být příliš řeč, když červená složka světla prostě chyběla úplně :) .
P6150006.jpgP6150008.jpgP6150011.jpgP6151003.jpgP6151013.jpg
Po celodenním pobytu ve stanu viděl člověk rudě, i kdyby nechtěl ... a že k tomu byl bohužel pádnější důvod!
Tedy druhá, a zcela zásadní připomínka, směřovaná ovšem do vlastních řad – tedy RC modelářům. Taky půjčujete svůj osobní automobil každému, kdo si o to požádá, aniž byste si ověřili jeho způsobilost k řízení? Ne? Máte strach, že způsobí nehodu, potažmo nemalé škody na majetku, nebo nedej Bože na zdraví, a pak to odnesete vy? Tak mne docela překvapuje, že bez mrknutí oka zapůjčíte svůj velice rychlý a těžký trialový speciál komukoli z návštěvníků a necháte je zcela bez dozoru lítat (doslova) mezi ostatními modely. Přitom rozsah škody, co mohou způsobit, by se skutečnou bouračkou mohl být srovnatelný – včetně infarktu majitele rozstřeleného modelu.
Po několika bouračkách už jsem viděl rudě i bez přispění červené střechy, a za jakékoli nebezpečné jízdy jsem nekompromisně vykazoval pachatele z pískoviště. Nakonec jsem svou Tatru stejně neubránil, když jí jeden ..... (dosaďte si hospodářské zvíře dle vlastního uvážení) ..... ohnul pravé tykadlo. Zase! A úplně mě dorazil chlápek, který se hájil tím, že to neudělal schválně. Taky mávnete nad autonehodou rukou, když vám viník milostivě sdělí, že to neudělal schválně?
V neděli ráno dorazili naštěstí rozumní RC-trialisté, v klidu jsme si to vyříkali, a vše bylo v pořádku. Pro jistotu ještě jednou opakuji – nevadí nám, když jezdíte s trialovými speciály mezi našimi Tatrami. Zcela zásadně nám ale vadí, když do nich bouráte (nebo předáte někomu, kdo pak bourá)! Když už spolu sdílíme prezentační prostory, buďte prosím ohleduplnější a zodpovědnější. Děkuji.
Tak, a teď už zpět k akci :) . Na Tatře jsem konečně zprovoznil otáčení kamery podle zatáčení kol. Zatím to nefunguje zcela plynule, bohužel nebyl čas to pořádně odladit, neboť GCC pro Arduino (pro nezasvěcené – překladač pro procesor zvukového modulu) vytrvale generovalo nesprávný kód, takže se zvuk nepřehrával. Trvalo mi celé páteční odpoledne, než jsem ho přemluvil, aby zvukáč přeložilo správně. V každém případě mě velmi zaujalo, že chlápek sedící na levém blatníku překvapivě řidiči příliš ve výhledu nebrání.
Vyučoval jsem jízdu do kopce v písku, a to hned dvakrát :) Nejprve T815 Agro, ani snad nebyla naložená. Po několika neúspěšných pokusech vyškrábat se do kopce, jsem prohlásil, že to je zcela zjevná chyba mezi sedadlem a volantem, a že já bych to vyjel. V tu chvíli jsem obdržel vysílačku, ať se předvedu. Zcouval jsem dolů a postupně jsem si ušlapával cestu vzhůru, až "Agrovka" vyjela až nahoru. Pak jsem chvíli chodil jako páv :) , neboť jsem právě vyškolil profesionálního řidiče skutečné T815 s nemalou praxí :) .
P6151009.jpg
V neděli jsem pak totéž školil s naloženou T815 S1 8x8. Ta má navíc v tomto případě tu nevýhodu, že má vzadu dvojmontáže, čímž zadní kola kladou větší odpor, neboť se nevejdou do vyjeté stopy předních kol. A že jí nešel pohon druhé přední nápravy? No problem, o tom to není ;) .
P6160678.jpgP6160681.jpg
A jestli si myslíte, že je to jen specifické chování modelů, co nemá s realitou nic moc společného, tak si připomeňte, co musí udělat skutečná T138 AV8, aby se vypořádala se stejným terénem.
Poprvé jsme otestovali podvozek Tatry 84 v terénu. Úplně s přehledem zvládala nejen písek, ale i sousední trialovou trať ... kdyby jí nepadala baterka volně položená nad nosníkem zadních per :) . Uzavřený diferenciál přední nápravy a velmi dobré pneu dělají divy.
P6151015.jpg
Brzké nedělní ráno jsme využili k nafocení skupinových fotek...
P6161041.jpgP6161060.jpg
... na liduprázdném polygonu.
P6160018.jpg
Závěrem bych chtěl poděkovat organizátorům akce za pozvání. Vše bylo, jak dopředu slíbili. Děkujeme!
A také trocha statistiky: Tatra najela za dva dny 8:53:13 čistého času – slovy skoro devět hodin.
2013-06-28: Umýt a naleštit, prosím :)

Takhle vypadá auto po více než šesti letech provozu v těžkém terénu. Pravda, trošku jsem Tatru umyl, ale fakt jenom trošku :)
P6170200.jpgP6170204.jpgP6170013.jpgP6170002.jpgP6170003.jpgP6170028.jpgP6170031.jpgP6170035.jpgP6170051.jpg

(C) 2002-2023 D.R.racer
drracer@drracer.eu