Valid HTML 5Valid CSS!

Tatra 130 & spol.
Beskydy Kit Show 2009
modelroku0003_128.png
2009-06-20: Beskydy Kit Show

Sem se přesně hodí hláška z filmu Krotitelé duchů 2: "Právě přistál Titanic. Pozdě, ale přece..."
Tak tedy – pozdě, ale přece – krátká reportáž z modelářské akce Beskydy Kit Show 2009. V sobotu ráno, nástup před kulturním domem v centru Kopřivnice. Plni elánu jsme ztransformovali hromadu písku na ukázkovou polopoušť a ohradili ji zapůjčenou páskou proti příliš dychtivým divákům...
Počasí nám přálo. V neděli pálilo slunce tak silně, že přišel vhod kýbl s vodou – samozřejmě ne na mytí, nebo svlažení hrdla, ale na pokropení cest na hromadě písku, aby se modelům lépe jezdilo :) .
A aby ty Tatry nevypadaly tak nadpozemsky dokonale a spolehlivě, mám svolení uveřejnit i informace ze zákulisí:
V sobotu brzo ráno při druhém průjezdu překážkovou drahou praskla T130 podkova na levé zadní nápravě. Vzhledem k tomu, že podkovy láme jak na běžícím páse (to už je čtvrtá zlomená!), dostala pro jistotu mosaznou – tzv. "zlatý zub" :) . Ta by mohla chvíli vydržet.
Během dne se pak porouchaly obě osmikolky. Jirkovi se vylámaly zuby na pastorkách v diferenciálu v modré T815 S1 a Mirovi praskl pohonný hřídel předních náprav u T813 S1. V tu chvíli to vypadalo, že ani jedna už další den jezdit nebude. Pepu pak při hlubokých meditacích ve svatyni Porcelánového Boha napadlo, že když dá Miro Jirkovi svůj diferák, bude jezdit aspoň jeden. Miro ale striktně odmítl darovat důležité orgány své Tatry bez boje a rozhodl, že když z bagru použije hřídel a Jirka diferák, budou zase fungovat všichni. A tak se i stalo. Ještě že se komponenty z bagrovací nástavby nikomu nehodily, jinak by býval byl bagr kompletně kanibalizován :) . Opravy se protáhly až do půlnoci – jako na Dakaru – a brzy ráno zase na start.
Průřez celou akcí máte teď možnost shlédnout na třech videích. Kromě obvyklé tatrovácké sestavy uvidíte i stroje, které se na našich videích obvykle nevyskytují. Hned v úvodu vás přivítá rozzuřený tank T34 ... jakmile si všiml kamery, ihned na ni zaútočil. Ještě že neměl ostrou munici! Větší část videa je pak věnována detailnímu představení krásné a neméně krásně funkční T815 UDS 114.
Zvláště u tohoto videa doporučuji pozorně sledovat až do konce (zejména poslední 4 sekundy). Dovolil jsem si tam zakomponovat takový malý vtípek ;) .
V dalším videu máte mimo jiné možnost vidět T817 8x8 v měřítku 1:10 s digitální kamufláží. Sice mezi ostatními modely vypadala jak slon mezi koťaty, ale jízdní vlastnosti měla prvotřídní.
Dále pak vyproštění uvízlé T148 pomocí UDSky, nebo T813 8x8 Kolos.
Poslední video je z kabiny T130, stejně jako minulý rok. Video je bohužel až z druhého dne, první den jsem narazil na velmi nepříjemnou chybu ve firmwaru malé kamery – když se vypne tlačítkem dřív, než se jiným tlačítkem ukončí nahrávání, nezapíše do paměťové karty záznam o uloženém videu a výsledkem je "prázdná" paměťová karta (nebudu zabíhat do detailů, vím přesně, co se tam stalo, ale je to složitější na vysvětlení). Dosud jsem s tím neměl problém, protože kameře vždy došla baterka dřív, než místo na kartě a kamera z posledních sil vždy záznam správně ukončila. Od té doby, co mám kameru napájenou přímo z Tatry, je omezujícím faktorem místo na kartě (62 minut) a je potřeba záznam včas správně zastavit a pak teprve vypnout kameru.
Zpátky k videu – nejprve T130 proháněla naloženou T813 S1, pak se zaměřila na německého Tygra. Jemu ale nebyla kamera za volantem Tatry po chuti a po projetí překážkové dráhy jí dal jasně najevo, co si o filmování zezadu myslí :) . To hasičská T815 byla výrazně přívětivější. Nechala se dokonce nafilmovat zepředu...
K tomuto videu ještě jedna poznámka – v souvislosti s čerstvou zkušeností s projížďkou ve skutečné T111 musím konstatovat, že T130 natáčí až nepřirozeně plavná a nedrncající videa :) .

(C) 2002-2023 D.R.racer
drracer@drracer.eu