Valid HTML 5Valid CSS!

Tatra 130 & spol.
FlyCamOne ECO V2
modelroku0003_128.png
2012-07-05: Výroba držáku pro FlyCamOne ECO V2

Před časem jsem náhodou objevil na webu ACME the game company GmbH zmínku, že nabízí FlyCamOne v podstatě jako destičku elektroniky a samostatnou video hlavu s CCD chipem. To se mi okamžitě zalíbilo, destička elektroniky se svými rozměry v pohodě vejde pod kapotu a kabel k video hlavě je dost dlouhý na to, aby dosáhl nad volant do úrovně očí řidiče. Tato varianta se jmenuje FlyCamOne ECO V2.
S původní FlyCamOne2 byla totiž jedna potíž – start, stop videa, výměna paměťové karty i instalace kamery – vše vyžadovalo sundat kabinu, což je velmi nepohodlné a kabina by se mohla při manipulaci poškodit. Navíc FCO2 zabírala téměž celý prostor v kabině, což nevypadalo moc realisticky. Použitím FCO ECOV2 by tyto problém odpadly, neboť výrobce praví, že FCO ECOV2 se napájí a ovládá pomocí jednoho RC kanálu. Navíc umí FCO ECOV2 paměťové karty až do velikosti 8GB, což by hrubým odhadem mohlo vydržet na 4-6 hodin záznamu. Jinými slovy – samá pozitiva.
V tu chvíli bylo rozhodnuto, Arduino těsně před spuštěním starteru sepne kameru, a po vypnutí motoru také vypne. Zbývá vymyslet, jak video hlavu do kabiny umístit.
Během návrhu mě napadla ještě jedna super "fíčura" – šofér se obvykle dívá tam, kam zatáčí. Video hlava by tedy mohla být na nějakém mikro servu, a podle zatáčení kol by Arduino přepočítalo, kam se bude řidič dívat.
Takže jak uchytit video hlavu se servem v kabině tak, aby to bylo uchycení pevné, a zároveň neutrpěl originální stav Tatry (a dalo se to případně odstranit bez následků)?
Výroba držáku:
P7050148.jpgP7050149.jpg
Osazení do Tatry:
P7050143.jpg
Montáž serva a video hlavy:
P7050131.jpgP7050132.jpg
Celé to pak ještě dostalo olivově-šedý nátěr, aby to v kabině nesvítilo těmito brutálními barvami.
2012-07-28: Velmi špatný firmware!

Výrobce deklaruje, že kamera natáčí v rozlišení 720x480 po upgradu firmwaru. Z první testovací fáze mám stále nahraná nějaká videa. Kamera je sice nenatočila v rozlišení 720x480 (což je samo o sobě dementní rozměr, který není ani 4:3, ani 16:9), nýbrž "jen" 640x480. Za to zcela plynule zvládala 30 snímků za sekundu a měla přijatelný zorný úhel – prostě tak, jak to nabízí CCD chip. Moc se mi líbilo, že je vidět vršek "tykadla" na nárazníku.
Jinými slovy – s původním firmwarem jsem byl spokojen, až na to rozlišení, které dle výrobce má být vyšší. Po ověření základní funkčnosti kamery jsem se tedy začal zabývat kvalitou obrazu dle doporučení výrobce.
Varování – nedělejte to!
Po upgradu firmware, který sliboval zvýšené rozlišení, je ovšem situace jiná:
Rozlišení je zvýšené pouze softwarovým přepočtem, a to ještě dost diletantsky – jinými slovy je to vidět na první pohled (pro někoho, kdo tomu trochu rozumí). Aby totiž soudruzi v NDR udělali z horizontálních 640 pixelů závratných 720 a zachovali poměr stran pixelů, musí oříznout vršek a spodek obrazu. Tím pádem se docela výrazně zmenšil zorný úhel ve vertikálním směru. Pro porovnání následující obrázky z testovacích videí (bez jakýchkoli úprav). Vlevo je původní obraz, vpravo po upgradu firmwaru.
fco_640.jpgfco_720.jpg
Taková "prasečina" je mi k ničemu, přepočet velikosti obrazu je lepší dělat až při následném střihu v počítači, kde je na to i dost výkonu!
Video má rázem značně zvýšené nároky na místo – logicky, když zdvojnásobili bitrate, aby pokryli uložení většího obrazu.
Nejvtipnější je, že nově má být použit codec H264. To je ovšem v podání německých soudruhů opět jen starý dobrý Motion JPEG. Obávám se, že skutečnou H264 by procesor kamery v reálném čase nezvládl upočítat.
Nejhorší na tom celém je fakt, že to kamera nestíhá počítat, takže reálně nahrává nějakých 12-15 snímků za sekundu, zbytek do 30 fps POUZE DUPLIKUJE! Výsledkem je hnusně trhané video.
Obrátil jsem se na podporu ACME, aby mi poslali původní firmware, se kterým kamera přišla. Poslali mi (už podruhé) firmware zřejmě pro jinou FlyCamOne. Firmware má podezřele jinou velikost, kamera s tím nenajede. Poskytl jsem ACME detailní popis, co jsem udělal a jak se kamera chová. Žádná relevantní reakce, jen nahrajte firmware ... se kterým kamera nenajede.
Kdybych před upgradem neprovedl testy a nevěděl, čeho je ten malý úžasný hardware schopen, nebyl bych tak (slušně řečeno) rozhořčen.
Varuji tedy případné zájemce o koupi – hardware FlyCamOne ECO V2 je skvělý a perfektně funkční. Ovšem pouze s původním firmwarem!
2012-08-04: První venkovní testy

Dnes jsem podnikl první testy kamery v terénu. Cíle:
  • ověřit spolehlivost zapínání a vypínání kamery
  • ověřit kvalitu obrazu v členitém terénu
  • změřit průměrné nároky na místo na paměťové kartě
Podotýkám, že ještě není připojeno servo pro natáčení "hlavy řidiče". To bude další krok.
V lese jsou po deštích rozsáhlé oblasti s naplaveným čistým pískem, občas i nějaké to koupání... když máme podle kalendáře nějaké to léto :) .
P8040159.jpgP8040161.jpgP8040164.jpgP8040168.jpg
Výsledky:
  • Spínání kamery při startu funguje správně.
  • Vypínání funguje správně v obou režimech: vypnutí motoru na povel i násilné vypnutí motoru při ztrátě signálu z vysílačky.
  • Kvalita záznamu odpovídá předchozím zjištěním (není to nic moc, ale dá se to použít).
  • Za cca 50 minut jízdy je toho skoro 3GB. S tím bude potřeba na akcích počítat a po dvou hodinách vyměňovat karty. Teď k tomu už naštěstí stačí jen zvednout kapotu :) .
Zde je krátký sestřih. Přes všechny problémy s firmwarem, které výše popisuji, je zde jasný posun vpřed v porovnání s původní FlyCamOneV2, kterou jsem v kabině používal 4 roky. Dokonce zvuk motoru částečně překryje vrčení převodů, tak už si člověk připadá zas o trochu víc jako ve skutečné Tatře :) .

(C) 2002-2023 D.R.racer
drracer@drracer.eu