Valid HTML 5Valid CSS!

Tatra 130 & spol.
Spouštění člunu na vodu
modelroku0003_128.png
2018-07-29: Video

Na sobotní velmi brzké ráno (než se pláž zaplní lidmi) bylo pečlivě naplánováno natáčení premiérového videa Tatry 130 s přívěsem a s naloženým člunem. Počasí přesně odpovídalo předpovědi, bylo krásné vlahé ráno s blankytně modrou oblohou a písečnou pláž a vodní hladinu zalévaly paprsky ranního slunka. Předpoklad byl 3 hodiny natáčení, nakonec se podařilo všechny záběry během dvou hodin pořídit.
Příprava byla tentokrát tak rozsáhlá, že pro video vznikl dokonce obrazový scénář. Různých pohledů a změn pozic kamer bylo totiž už v době výroby přívěsu vymyšleno tolik, že by byla škoda na některý zajímavý záběr zapomenout. Součástí scénáře byly i doprovodné bezpečnostní pokyny – cílem bylo minimalizovat vliv vody na Tatru a za každou cenu se vyhnout namočení elektroniky.
Video začíná úvodní sekvencí, která představuje naši nejnovější hračku – moc pěkně vypadající realistický model RC člunu s označením Flytec HQ2011-1 patřící veliteli vojenského útvaru. Člun je posazen na vojenském podvozku zapojeném za Tatrou 130.
P7280088.jpg
Velitel odmítl jet přímo v Tatře, kabinu vonící naftou a olejem přenechal přidělenému řidiči. Místo toho dorazil na místo ve svém zeleném Land Roveru Discovery II HSE.
P7280078.jpg
Po úvodní video sekvenci seznámil velitel řidiče s denním rozkazem nacouvat s člunem do vody. Řidič startuje Tatru a odváží člun k vodě. Následuje couvací sekvence v pečlivě vybraném místě pláže.
P7280155.jpgP7280146.jpgP7280108.jpg
Přívěs se pomalu noří do vody, až pod hladinou zmizí úplně a člun se odpoutá od podvozku. Několik záběrů na záběr lodních šroubů a už následuje plavba po zcela klidné hladině vodní nádrže.
P7280102.jpgP7280132.jpgP7280139.jpgP7280061.jpgP7280066.jpgP7280072.jpgP7280112.jpgP7280055.jpg
Jako první jsme natáčeli plavbu s namontovanou kamerou. Člun se trochu nakláněl ke straně, jako kdyby v něm stál jen sám velitel a kapitán v jedné osobě. Kupodivu se člun při plavbě s kamerou nepotopil ani v zatáčkách, ačkoli jsem byl připraven do vody skočit a člun zachránit :) . Naopak pořídil překrásné záběry jako ze skutečného člunu.
Při pohledu zvenku ranní sluníčko krásně osvětlovalo gejzíry vody od přídě plujícího člunu. V některých pasážích vypadá člun jako racek připravující se ke vzletu těsně nad vodní hladinou. Mimochodem – při záběrech zvenku člun obratně pilotuje má krásná paní. S ovládáním modelu se bez problémů sžila asi během minuty a pak už mi člun nechtěla vrátit ;) .
P7280168.jpgP7280173.jpg
Člun během natáčení sekvencí s on-board kamerou spotřeboval svou baterii za již zmíněných 6 minut. Následovala výměna za variantu složenou z AA článků se skoro trojnásobnou kapacitou a demontáž kamery pro natáčení záběrů zvenku. Člun ujel ještě asi 10 minut, ale to už se začaly na pláži objevovat první skupinky lidí. A to ještě zbývalo natočit vytažení člunu z vody na břeh, což měla být nejnáročnější operace celého dne...
Přesně jak jsem předpokládal, mokrý písek pod hladinou je zrádný. Tatra sice bez problémů zvládla vytáhnout prázdný přívěs na břeh, s člunem to už ale bylo horší. Na břeh jsme se "hrabali" skoro půl hodiny. Klíčovým problémem byly travní drny těsně u hladiny. Tatra si "úspěšně" vyhrabala v písku díry a na drny už se často vyškrábat nedokázala. Koncentrace lidí na pláži se zvyšovala a s tím narůstala i naše nervozita. Modely samozřejme přitahovaly zájemce a pořídit záznam bez pokřiku v pozadí bylo stále obtížnější.
Řidič Tatry ale prokázal své zkušenosti, upravil výjezd na břeh tak, aby přední kola neztratila záběr a nakonec Tatra dokázala člun úspěšně doslova "vyrvat" na břeh.
Přívěs se plně osvědčil . Ještě budou doplněny drobné rekvizity (odrazky, koncová světla) a hlavně druhý pár pneumatik. Nyní lze jen težko odhadnout, jaký vliv bude mít dvojmontáž na valivý odpor při vytahování přívěsu v mokrém písku. Jakmile bude přívěs dokončen, určitě ještě nějaké testy uděláme ;) .
U člunu nám překvapivě vůbec nechybí proporcionální ovládání. Na volné vodní hladině jsme si užívali svobody pohybu a přesné manévrování chybělo pouze v okamžiku, kdy bylo potřeba s člunem najet na přívěs. Na pátý pokus se to podařilo ... a to situaci ztěžoval i slabý vítr. Během natáčení byl člun nejdále asi 35m od vysílačky. Žádné rušení nebo zhoršený příjem jsme nepozorovali. Dosažení větší vzdálenosti nebylo nutné ani účelné – kamera má pouze 10x zoom (což je samo o sobě náročné udržet v ruce i s optickou stabilizací) – ale věřím, že udávaná ovladatelnost modelu do 100m může být pravdivá, zvlášť když se řádně napne prut antény do trubice velkého stožáru.
P7280094.jpgP7280095.jpg

(C) 2002-2023 D.R.racer
drracer@drracer.eu