Valid HTML 5Valid CSS!

Tatra 130 & spol.
Zvukáč pro Tatru
modelroku0003_128.png
2011-12-23: Zvukáč pro Tatru 130

Když se mě na ModelHobby 2011 jeden z porotců zeptal, zda má Tatra 130 zvukáč (alias zvukový modul, neboli generátor zvuku motoru pro RC modely), odpověděl jsem mu, že "za dva měsíce". V tu chvíli jsem ještě netušil, jak pravdivou odpověď jsem mu dal.
Samozřejmě jsem neměl na mysli nějaký kupovaný zvukáč za hektar peněz s nějakým mizerným vodníkem od Scanie, nebo co to tam mají za šrot. Měl jsem na mysli zvukáč s velkým "Z" se zvukem vzduchem chlazené Tatry 128 včetně charakteristického jekotu ventilátoru.
Nic takového se mi nepodařilo sehnat, tak jsem se rozhodl udělat si zvukáč vlastní. Jak jsem se dostával hlouběji do problematiky, vyvinul se z projektu zvukáče projekt přesného simulátoru vzduchem chlazeného motoru s 8 válci do V pod úhlem 75 stupňů, navíc doplněného pětistupňovou převodovkou se zpátečkou. To, co uslyšíte na videu, je výsledek SIMULACE motoru, nikoli tupého přehrávání zvukových smyček, jak je tomu u komerčně dostupných zvukových modulů a většiny dnešních počítačových her.
Jinými slovy – nechtějte po mě zvukové smyčky, žádné nejsou.
To, že motor simuluji, mi umožňuje přehrávat zvuky pro velmi širokou škálu otáček a zatížení motoru, třešničkou na dortu je pak simulované řazení nahoru a dolu – dolu si Tatra dokonce sama dává meziplyn (!) a to přesně tolik, kolik potřebuje ke srovnání rychlostí převodových kol v simulované převodovce.
Z technického hlediska se jedná o velmi jednoduchý hardware – Arduino Nano s AD převodníkem a zesilovačem – při dnešní úrovni integrovaných obvodů velmi jednoduché. Hardware jsem koupil a pospojoval. Zatím si to Tatra veze na korbě v krabici, cílové řešení nebude o moc větší než Arduino Nano samotné.
Po softwarové stránce je to o dost zajímavější, ale detaily implementace si nechám jako výrobní tajemství, nicméně vězte, že od prvního nápadu k realizaci tohoto prototypu uběhl rok a půl a jde kompletně o moji práci (celé jsem to vymyslel, naprogramoval a odladil), jen s využitím knihovních funkcí na ovládání serv od Arduina.. Do reproduktoru jde 11kHz 16bit zvuk tvořený v reálném čase softwarovým simulátorem motoru. Vstupem je PWM (pulzně-šířková modulace) "plynu" a "řazení" z přijímače. Výstupem je PWM do regulátoru motoru a zvuk do reproduktoru, toť vše.
Samozřejmě, je co zlepšovat – ještě by měly přibýt odfuky brzd, potažmo přetlaku ve vzduchojemech a také start a vypnutí motoru na povel. Pak zřejmě bude potřeba lépe nasměrovat reproduktor, aby "řval" směrem na kameru, ne jen nahoru. Ale myslím, že jako první přiblížení to není úplně špatné ;) , co myslíte?
Video, které uvidíte, zachycuje úplně první jízdu Tatry (řízenou simulátorem motoru) v terénu. Hned první zařazení jsem si spletl a dal zpátečku místo jedničky (je to vidět na videu), ale pak už jsem si celkem rychle zvykl. Z řazení jsem měl zpočátku trochu strach, ale postupně zjišťuji, že je to velmi příjemné. Sice mi trochu chybí rychlá změna směru v terénu (dopředu – dozadu), ale to stejně nikdy nevypadalo realisticky.
Když jsem video stříhal, zjistil jsem, že vybírám sekvence nejen podle toho, jak se povedl průjezd, ale teď i jak u toho Tatra zní :) . Výjimečně jsem na videu nechal i sekvence, kdy se Tatře nedaří projet a hrabe na místě. Řvoucí motor pod plným plynem při 2100 otáčkách za minutu mi zní prostě nádherně ;) . Omluvte prosím nižší kvalitu obrazu, stále mi chybí dostatek končetin k ovládání Tatry a kamery zároveň ;) . Tentokrát je ale stejně důležitější to, co slyšíte.

(C) 2002-2023 D.R.racer
drracer@drracer.eu