Valid HTML 5Valid CSS!

Tatra 130 & spol.
Beseda s Tomášem Tomečkem
modelroku0003_128.png
2018-04-08: Beseda s Tomášem Tomečkem

Bylo krásné jarní odpoledne. Před ořešskou sokolovnu se pomalu sjíždějí modeláři. V dáli zaburácí vzduchem chlazená tatrovácká V12 a krátce na to už projíždí branou areálu Milan Horka se svou dakarskou Tatrou 815 4x4. Je vidět, že vůz má v ruce a branou nejede poprvé – rychlý, přesný a efektivní jako vždy :) . Svou bílou krásku parkuje na zeleném trávníku tak, aby se k němu vešly ještě další dva stroje.
P4070271.jpg
Dozvídáme se, že Tomáš Tomeček má cestou lehké zpoždění. Milan ho telefonicky naviguje, neboť silničáři zcela náhle zkomplikovali dopravní situaci přímo uprostřed obce Ořech. Asi po 15 minutách v dáli slyšíme známý zvuk dalšího tatrováckého plnokrevníka a během chvilky branou projíždí Tomáš Tomeček se svou oranžovou doprovodnou Tatrou 815 6x6. Na plošině má naložený karavan Bonver Dakar teamu ;) . Přestože je jeho šestikolka delší než Milanova čtyřkolka, projíždí i Tomáš branou čistě a obratně.
P4070273.jpgP4070274.jpg
Sestavu kopřivnických strojů po chvilce doplňuje nová hasičská Tatra 815-7 6x6 rovněž s originálním vzduchem chlazeným osmiválcem Tatra On Air EURO5. Připomínám, že splnění eurobuzerace level 5 dokázali v Kopřivnici zvládnout zcela bez použití elektroniky, tento motor tedy při testech "fixlovat" ani nemůže. Hasiči najíždějí k bráně a na druhý pokus opatrně projíždějí do areálu. Dlužno podotknout, že vjezd do areálu je velmi úzký a ani na přilehlé silnici není mnoho místa.
P4070282.jpgP4070283.jpgP4070284.jpgP4070286.jpg
Příjezd a odjezd všech Tater mát možnost vidět na krátkém videu.
To už je před sokolovnou zaparkována i spousta osobních přibližovadel a nadšení diváci očekávají zahájení besedy. Beseda začala krátkým úvodem, Tomáš Tomeček využil modelů vyskládaných na pódiu k uvedení svého prvního videa – modely byly totiž také přítomny startu letošního Africa ECO Race. Mezi modely na pódiu se po 10 letech na veřejnosti objevila i LIWA ... naposledy jsme ji měli možnost vidět v pohybu v Kolíně 2008 .
P4070375.jpgP4070377.jpgP4070378.jpgP4070386.jpgP4070426.jpg
Následovaly krátké reportáže z vybraných etap závodu, aby se i nezasvěcení diváci dověděli podstatné detaily a vznikla ta správná motivace pro dotazy.
P4070372.jpgP4070367.jpgP4070389.jpgP4070404.jpg
A čím byla účast pana Tomečka letos tak výjimečná? Tomáš Tomeček si splnil svůj dlouholetý sen – absolvoval celou rallye v kabině své Tatry zcela sám, bez navigátora a mechanika, přičemž navíc dokázal zajet výsledek z říše snů – skončil celkově druhý! O něco podobného se zatím žádný kamionista v podobném závodě nepokusil.
Nás Tatrováky obzvláště těší, že závodní Tatra 815 Tomáše Tomečka je stále čistokrevnou Tatrou kompletně vyrobenou v Kopřivnické fabrice. Motor je vzduchem chlazená tatrovácká V12, jednoduchý mechanický a dlouhodobě spolehlivý motor poskytující trvalý výkon 700 koní. Od zavedení mezichladičů vzduchu není s přehříváním problém. Stejně tak kabina a samozřejmě podvozek jsou Tatra. Vznik tohoto speciálu je datován do roku 2005, od té doby se podstatným způsobem nezměnil.
Závodní tým Tomáše Tomečka se skládá typicky ze 4 Tater, přičemž jen jedna je "ostrá" závodní, ostatní jsou doprovodné. Tomáš vyprávěl i o svých počátečních problémech s motocyklovou navigací. Na první etapě se mu roadbook odvíjel příliš rychle, takže jízda byla spíš podle citu :) . V cíli mu pak se správným nastavením pomohli kolegové závodící na jednostopých strojích. Roadbooky pro motocykly a pro kamiony pak Tomáš nechal kolovat. Měli jsme možnost si je detailně prohlédnout a porovnat.
P4070410.jpg
Když došlo na dotazy, zeptal jsem se, jaký výkon motoru považuje pan Tomeček za optimální pro závod Africa ECO Race. Jako rozumný kompromis se jeví 900 koní, a to ze dvou důvodů:
Pokud není závodní vůz přemotorován, má pilot lepší zpětnou vazbu o tom, jak se daří přenášet točivý moment kol na terén. Pokud terén začne klást větší odpor, motor s tím začne mít víc práce. To je zejména případ jízdy v písku. Lze snáze vystihnout okamžik, kdy už další hrabání kol nepovede k jízdě vpřed, nýbrž k zahrabání vozu na místě. Pokud vůz disponuje vysokým výkonem, motor si snáze poradí i s velkým odporem terénu, poskytne tedy pilotovi horší zpětnou vazbu, čímž se riziko zahrabání zvyšuje. Tomáš Tomeček popisoval konkrétní situaci, kdy mu nižší výkon jeho Tatry pomohl vyvarovat se hlubokého písku. Stačil včas zastavit a vycouvat zpět vlastními silami. Při té příležitosti si také trochu rýpnul do chování závodního speciálu IVECO týmu De Rooy: "jede to jako vysavač :) " ... podobně jako De Rooy (v dobrém slova smyslu) po závodě po usednutí do Tomečkovy Tatry okomentoval její ovládací prvky: "eighties, right?" :) .
Druhým nezanedbatelným faktorem je provozní spolehlivost. Vysoký výkon motoru namáhá pohonné ústrojí většími silami. To samozřejmě platí obecně pro všechny stroje. Během rallye tak Tatru Tomáše Tomečka nepostihly téměř žádné technické problémy, jen pár defektů.
Došlo i na strašidelnou historku o přepadení ozbrojenou bandou během dakarského závodu na hranicích Alžíru a Mali. Tomáš detailně popisoval, jak se snažili vyjet strmé stoupání s přetíženými doprovodnými Tatrami. V tom místě na ně čekali bandité. Došlo i na střelbu, což jednu Tatru zachránilo. Průstřel disku způsobil, že centrální dohušťovací systém ztratil tlak a Tatře ušla všechna 4 kola. Do druhé Tatry bandité naházeli vybavení a s přetíženým vozem zmizeli. Zajímavé je, že ti "paviáni" tehdá neukradli dnes běžně používané vyprošťovací vaky – prostě nevěděli, k čemu to je. Když se po půl hodině se objevila vojenská Toyota a její velitel zjistil, že se naštěstí nikomu nic nestalo, mávl nad incidentem rukou a vydal pokyn ke sledování stop banditů. Obě posádky pak společně do rána pracovaly na zprovoznění první Tatry, aby se dostaly do konce etapy.
Na závěr obdržel Tomáš Tomeček dárek v podobě zarámované kresby svého dakarského speciálu. Beseda skončila cca v 16h, Tomáš se pak ještě věnoval podepisování svých plakátů. Krátce poté už vyrazil směr Maroko na závod Morocco Desert Challenge, kde pojede jako doprovodný kamion pomáhající jezdcům na trati.
P4070432.jpg
Následovala prezentace našich RC modelů venku za stále krásně slunečného počasí. T130 opět svým zvukem budila značnou pozornost, stejně jako lanový autobagr a rozestavěná dakarka. Dakarské speciály kolegů z RC Truck Rally (často přezdívané ultralajty) lítaly okolo a předváděly divoké drifty a skoky.
P4070456.jpgP4070468.jpgP4070472.jpg
Ještě než stačily obě skutečné závodní Tatry zmizet, pořídil jsem pár prosluněných kompozic se svou sto-třicítkou.
P4070449.jpgP4070464.jpgP4070477.jpg
Na závěr bychom chtěli poděkovat Milanovi za pozvání a Tomášovi Tomečkovi přejeme hodně úspěchů v závodech. Ať se daří!

(C) 2002-2023 D.R.racer
drracer@drracer.eu