3D tisk - zakázky a vlastní projekty
Kryt pro ActionCam
  2017-07-05: Bezpečnostní kryt pro Rollei ActionCam

  Jelikož se na poslední akci v Kopřivnici kamerka Rollei ActionCam konečně osvědčila , došlo na finalizaci jejího bezpečnostního krytu. Možná si vzpomenete, že když jsem ji zkoušel v Brně před rokem ve vodě-odolném krytu, byl zvuk na videu značně zkreslen . Když má nahrát něco se zvukem, je nutné použít bez tohoto krytu. Bohužel to ale vystavuje značnému nebezpečí její objektiv. Kamerka má navíc jako na potvoru své těžiště poněkud vpředu, velmi ráda tedy sama o sobě padá přímo na objektiv. To se také před časem stalo a dokonce i s našroubovaným stativem ... od té doby je objektiv škrábnutý :( .
  Tato nepříjemná zkušenost mě přiměla navrhnout bezpečnostní kryt, který jednak zachová bezproblémový přístup ke všem ovládacím prvkům, umožní nahrávání zvuku, umožní výměnu baterie (!) a hlavně ochrání kamerku i při pádu ze stativu.
  Přístupný mini-USB konektor pro externí napájení je nutností, pak bude moci kamerka na korbě Tatry natáčet několik hodin (což nedostatečná kapacita její baterie zatím neumožňuje).
  Vytvořit 3D model krytu byla otázka několika hodin. Původně jsem myslel, že na thingiverse.com toho budou hromady a jen si vyberu ten nejvhodnější. Bohužel, nenašel jsem tam nic použitelného. Kryt objektivu jsem záměrně vytvořil jako samostatný díl, abych jej případně mohl vyměnit, kdyby např. z důvodu špatného zorného úhlu nevyhovoval.
  P705S001.jpgP705S002.jpgP705S003.jpg
  Jako materiál jsem zvolil svůj oblíbený Flexfill , tentokrát v tvrdosti 98A. Důvody jsou dva – jednak se s tím výborně tiskne a hlavně je to mnohonásobně odolnější než např. ABS. Až s tím kamerka spadne ze stativu, Flexfill náraz vydrží, nezlomí se a kamerku ochrání.
  S kvalitou tisku jsem se příliš nepáral, hlavně aby to fungovalo (tloušťka tiskové vrstvy 0.2mm). Opět jsem ale opomněl důkladně zkontrolovat výsledek Cura sliceru :( ... měl jsem mu vnutit podpůrné struktury, výtisk by byl v oblasti otvorů čistější. Když jsem pak až při tisku sledoval, co dokázal slicer "vymyslet" ... asi nejlépe to vystihuje klasická hláška báby Kelišové: "velebnosti, jdu blejt!"
  I tak se ale výtisk podařilo úspěšně dokončit a po očištění to není taková hrůza.
  P7050154.jpgP7050156.jpgP7050157.jpg
  Následné testy potvrdily správnost návrhu i opravdu nekompromisní odolnost výtisku – pokud kamerka spadne se stativem na rovnou plochu, nic se objektivu nestane. Samozřejmě, pokud by v cestě stál vystouplý tvrdý předmět, tak k poškození objektivu dojít může. V případě takového očekávaného nebezpečí (jako třeba že na kamerku dopadne přední rozvodovka letící Tatry 815 ) dostane kamerka svůj vodě-odolný kryt, který je na takto extrémní situace stavěn.
  P7050161.jpgP7050163.jpg
  Zajímavý je rovněž test zorného úhlu – v této konfiguraci se mi podařilo trefit téměř dokonale zorný úhel pro poměr stran 16:9. Jen v rozích videa je drobný náznak černého krytu objektivu. Tyto rohy jsou následně stejně odstraněny při zpracování videa, tak je to jedno. Venku za slunečného počasí se ještě ukáže, jak moc bude kryt vrhat falešné odlesky do objektivu ;) .

  (C) 2002-2023 D.R.racer
  drracer@drracer.eu