3D tisk - zakázky a vlastní projekty
Arducam B0205
    2020-11-15: Arducam B0205

    Do ruky se mi dostala relativně nová kamera Arducam B0205 . Kamery Arducam mají dost slušnou optiku a jsou často dodávány jako moduly určené k zástavbě do různých dalších projektů. Proto také mají rozumně implementovaná datová rozhraní (tj. fungují v Linuxu bez problémů – kdo by se taky dnes chtěl zabývat nějakým proprietárním krámem, že).
    Už při pouhém srovnání parametrů s běžnými web kamerami je Arducam úplně jiná liga. Arducam disponuje úctyhodným rozlišením Full-HD (tj. 1920x1080 pixelů), což je schopna bez problémů posílat 30 FPS v raw formátu (YUV420?) a nebo MJPEG. Navíc je kamera vybavena automatickým IR filtrem a IR přisvícením. Obraz se přenáší po USB 2.0, přičemž kamera je přes stejný USB kabel také napájena.
    Asi už tušíte, že bylo potřeba "zdělat" nějaký filament ;) . Krabičky na všelijakou elektroniku jsou vděčným tématem mnoha 3D-tiskařů. Zde byla situace ještě o něco jednodušší, neboť výrobce nabízí přímo 3D model kamery ve STEP formátu. Mimochodem, při načítání VRML97 reprezentace 3D modelu jsem si objevil chybu ve svém 3D editoru, která tam byla minimálně 10 let.
    Krabičku jsem navrhl minimalistickou, organicky kulatou a s kuří nožkou, na které bude našroubována do cílového umístění. Nožkou prochází USB kabel. Ten je u kamerky zakončen JST konektorem, který lze snadno nedestruktivně rozebrat, čímž se minimalizuje díra, kterou je do nožky potřeba "vyvrtat". Celý obal je tvořen ze 4 kusů – hlavní pohledová část zakrývá celou destičku kameru včetně objektivu a LED přisvícení, zadní stěna je záměrně doplněna žebrováním pro lepší chlazení (očekával jsem, že se kamera bude hřát), celé je to dole spojeno do kulového čepu který je nasazen na nožce.
    PB130529.jpgPB130531.jpg
    A jelikož se mi pro odolné kryty kamer už dříve velmi osvědčil Flexfill TPU 98A , byla volba materiálu jasná. Před finálním tiskem jsem provedl několik ověřovacích výtisků z PLA, abych se ujistil, že všechny rozměry a tvary budou správné. Nechtěl jsem Flexfill plýtvat na ověřovací tisky.
    PB130519.jpgPB130520.jpgPB130521.jpgPB130525.jpg
    Tisk jsem provedl "překvapivě" na své Original Prusa i3 MK3S . Stejně jako v případě obutí pro židle jsem udělal pár drobných úprav default profilu pro tento tiskový materiál v PrusaSliceru. Byl jsem velmi zvědav, jak se podaří tisk podpor (supports).
    Tisk byl zcela bezproblémový, ovšem největší překvapení mě čekalo při odstraňování podpor. Výtisk z Flexfillu se sice trošku slepil s podporami, ale jejich odtržení se podařilo relativně snadno, načež se mi naskytl pohled na téměř hladké vrstvy položené na podpory (to rozhodně při 3D tisku není obvyklé, obzvláště tiskneme-li podpory ze stejného materiálu jako výtisk samotný). Něco takového jsem zdaleka nečekal, znamená to, že tiskový profil v PrusaSliceru pro Flexfill TPU 98A je vyladěn skvěle. Kolegovi odpovědnému za tiskové profily jsem slíbil foto odtržených podpor i výtisku zevnitř, tak tady jsou:
    PB130526.jpgPB130530.jpg
    Finální umístění zprovozněné kamery:
    PB140538.jpgPB140545.jpgPB140552.jpg
    Dosavadní provozní zkoušky potvrdily důležitost mohutných chladicích žeber, zezadu kamery je trochu cítit sálání tepla. Celkově je krabička na povrchu jen vlažná (odhad 35°C), tedy na chipech kamery by mohlo být okolo 60°C, což by mělo být bezpečné.
    2021-04-17: Tiskové soubory

    Rozhodl jsem se podpořit náš firemní portál pro sdílení 3D modelů a tiskových souborů, odteď tedy je možné stahovat 3MF k tomuto projektu na prusaprinters.org

    (C) 2002-2023 D.R.racer
    drracer@drracer.eu