3D tisk - zakázky a vlastní projekty
Klika UAZ 2206
  2022-10-23: Klika pro UAZ 2206

  Asi před měsícem jsem byl požádán, zda bych dokázal replikovat vnější pohledovou část kliky dveří UAZu 2206 – tedy "nové staré" Buchanky. Zadání bylo vcelku jednoduché: tady máš originální díl, vytiskni přesnou repliku na 3D tiskárně.
  Prvním úkolem bylo zbavit díl jeho lesklého povrchu co možná nejméně destruktivním způsobem – tedy vyválet v blátě a písku. Ideální příležitost vhodit tuto plastovou věc do Land Roveru a vyrazit na procházku.
  3D rekonstrukce se podařila dobře, špinavý díl vykazoval dostatečně nepravidelnou texturu k zaměření. Bohužel první sada fotek nedala dost detailní výsledek a drobné vnitřní úchyty bylo velmi obtížné vymodelovat přesně. Musel jsem proto provést výrazně detailnější nafocení. Celkem jsem pořídil asi 150 fotek s co největší ostrostí. Oblasti úchytů jsem fotil obzvláště detailně v makro režimu. Sice jsem měl zpočátku obavy, zda budou mít tyto fotky dostatečnou hloubku ostrosti, ale překvapivě právě ony výraznou měrou přispěly k perfektnímu zaměření.
  PA230200.jpgPA230441.jpgPA230518.jpg
  Vymodelovat díl podle 3D rekonstrukce bylo vcelku rychlé. Pár desítek řídicích polygonů, definice tloušťky dílu, vyhlazení a export do STL ... klasika.
  Jenže – jak to položit na tiskovou plochu? Díl je kulatý úplně ze všech stran. Navíc je potřeba dodržet aspoň trochu mechanické vlastnosti předlohy. Nakonec jsem zvolil šikmou polohu částečně na podporách.
  Ověřovací výtisk z PLA dopadl na výbornou, "snug supports" v PrusaSliceru zafungovaly perfektně, můj vývojový "Miník" dosáhl skoro perfektní kvality povrchu výtisku.
  PA230505.jpgPA230507.jpg
  Dalším krokem bude ověření na skutečném autě (budu muset vyzkoumat, jak to opatrně vycvaknout :) ) a pak zřejmě drobné doladění rozměrů a mechanických vlastností. Po ověření bude následovat tisk z PETG nebo ASA.
  2022-11-10: Výtisky z ASA

  Ověření prototypového výtisku na autě proběhlo pozdě v noci. Ukázalo se, že výtisk vytvořený jen a pouze na základě 3D rekonstrukce z fotek (bez fyzického přeměření zdrojového dílu) je asi o 2mm kratší. To není úplně špatný výsledek a umožňuje si udělat přibližnou představu o přesnosti podobných rekonstrukcí.
  PA301354.jpgPA301415.jpgPA301723.jpg
  Po doladění přesných rozměrů nastal čas na tisk z něčeho teplotně odolnějšího, než je PLA – tedy další potenciální problémy s rozměry ;) . První výtisk z ASA vyšel o 0.5mm kratší. To opět dává přibližnou představu o smršťování výtisků z ASA při chladnutí. Naopak jsem byl velmi překvapen, že se výtisk nijak neodlepil od podložky, nebyl deformovaný a podpory bylo možné odstranit stejně dobře jako z PLA výtisku. Nezanedbatelný podíl na dobrém výsledku měl samozřejme Original Prusa Enclosure . Tisk takto dlouhého dílu bez zakrytování tiskárny by jinak dopadl o dost hůře.
  Následovala tedy kompenzace rozměrů dílu ve sliceru a finální prototyp nejen že vyšel krásně, ale má i správné rozměry. Ještě jednou ověřím na skutečném autě a pokud bude vše v pořádku, úkol bude možné označit za splněný. Na fotce je originální díl, správně dlouhý výtisk z PLA a oba pokusy z ASA ( Prusament ASA Galaxy Black ).
  PB085244.jpg
  2022-11-13: Ověření na autě

  Tak tohle vypadá nadějně – nikde žádná mezera, ani se to moc nekroutí, neposouvá, prostě to sedí, jak má. Jediné, co by se dalo výtisku vytknout, je jeho nižší mechanická odolnost v krutu v porovnání s originálním dílem. To je možné kompenzovat vytvořením tlustějšího výtisku ... což by také mohlo redukovat množství podpor. Původní díl na sobě nemá žádné označení typu plastu a pohmatem zatím přesně nepoznám, co to je ;) . Čistá ASA to ale nebude, spíš nějaká směs s polykarbonátem.
  PB123356.jpgPB123424.jpgPB123430.jpg
  2023-01-05: Dostupnost náhradního dílu

  Vývojová fáze repliky pohledové části kliky byla úspěšně dokončena, předána zadavateli a ověřena na dalších vozidlech.
  Mohu tedy s klidným svědomím (a souhlasem zadavatele ;) ) doporučit, že pokud máte zájem o náhradní pohledovou část kliky na váš UAZ 2206, kontaktujte prosím AMC servis e-mailem (případně volejte na telefonní číslo +420 737 282 300).

  (C) 2002-2023 D.R.racer
  drracer@drracer.eu