Valid HTML 5Valid CSS!

Tatra 130 & spol.
Modelhobby 2011
modelroku0003_128.png
2011-10-03: Modelhobby 2011

O uplynulém víkendu se konala tradiční velká modelářská výstava Modelhobby 2011 na výstavišti v pražských Letňanech. Pátek byl dle předpokladů o poznání volnější – méně modelů i diváků.
Hned ráno jsem obdržel jasné instrukce ohledně povolené jízdy terénem:
"co je načančané, po tom nejezdi, aby to vydrželo do soboty. Využívej pouze naznačené cesty. Pokud chceš prasit, jdi na trialovou trať."
Provedu!
Silniční síť byla tentokrát hodně rozsáhlá, nechyběly křižovatky se semafory, benzínka, myčka, překladiště kontejnerů. Tomu všemu vévodily 2 mosty, jeden zakončen dokonce velmi pěkným kruhovým objezdem.
Sešla se celá řada modelů – od silničních tahačů s návěsy, přes různé stavební stroje a sklápěčky až po terénní vozidla. Dokonce byla k vidění i Tatra 815-6 LIWA s tankem na podvalníku – souprava v měřítku 1:5.
P9300001.jpgP9300006.jpgP9300011.jpgP9300024.jpgP9300027.jpgP9300029.jpgP9300030.jpgP9300036.jpgP9300040.jpgP9300051.jpgP9300052.jpgP9300067.jpgP9300074.jpg
Mezi modely byl zajímavou novinkou vojenský MAN (MAN Military gl 6x6) od Robbe. Na první pohled velmi pěkně propracované detaily, otvírací dveře, pohyblivý volant, dálková světla atd. Překvapivě má otevřené diferenciály, což mu i v lehkém terénu způsobuje těžkosti a řidič musí zvlášť obezřetně volit cestu. Dle sdělení majitele šlo o premiéru modelu. Přeji mu mnoho úspěšně absolvovaných terénních kilometrů a třeba se zas někde potkáme. V pátek jsem byl rád, že se v terénu pohybovalo něco dalšího, co není Tatra a vzhledově se víc blíží maketě, než účelovému rc-trialovému speciálu.
P9300058.jpgP9300060.jpg
Zajímavým počinem byla rc školka – zájemcům byla umožněna desetiminutová jízda s tahačem s návěsem pod dohledem instruktora. Vlastník rc-autoškolky potvrdil, že tímto způsobem lze získat C+E, ovšem za cenu cca 30KKK :). Tentokrát jsem si dával při jízdě po "pozemních komunikacích" záležet, abych jel pokud možno ve správném pruhu, neignoroval semafory, dodržoval omezenou rychlost (protože jsme v obci, takže pozor na ozbrojená zvířátka ;) ) a celkově byl příkladem pro ostatní účastníky silničního provozu. Podle mého názoru by totiž někteří nejmladší řidiči kamionů měli povinně autoškolku absolvovat rovněž, protože co jsem viděl na silnicích, to mi občas zůstával rozum stát. Vrcholem byl pokus tahače s návěsem o předjetí jiné soupravy nadměrného nákladu zprava zrovna v okamžiku, kdy si tato souprava nadjela a hodlala doprava odbočit :) .
P9300033.jpg
Samostatnou část výstavní plochy měli k dispozici trialisté rc4x4.cz . Jejich trať zaslouží zvláštní pochvalu za nápaditost a provedení. Také bych jim chtěl poděkovat, že mi umožnili projížďku a byli v rámci možností ohleduplní. Asi nejvražednější byla atrakce suše nazvaná "houpačka". Jak si s ní poradila Tatra uvidíte hned v úvodu videa. Samotné překlopení a následný dopad na zem je schválně zpomalen. Původně se mi tam ale vůbec nechtělo a opakovat to rozhodně nebudu, ale vlastní zvědavosti a přemlouvání od okolí jsem nakonec podlehl. Tatra se opatrně vyškrábala do kritického místa, houpačka se překlopila a než jsem stačil cokoli udělat, přistála Tatra na druhém konci. Ze všech dutin se vysypala rašelina, která se tam nastřádala za celý den provozu ;) .
Zbytek trati (kromě krkolomného 100% stoupání na vrchol) byl jen otázkou správného plánování cesty terénem. Záludná byla ovšem koupel. Předpokládal jsem, že nejhlubší bude uprostřed ... zkontroloval jsem hloubku přibližně do tří čtvrtin délky. Dle Murphyho zákonů to bylo nejhlubší samozřejmě na konci, tak si Tatra namočila i rouru, což jsem původně neměl vůbec v plánu. Po koupeli a následné projížďce po trialové trati vypadala Tatra opět jako jedna velká koule bahna, tak jsem se ani nesnažil vrátit na čisté asfaltové silnice ;) .
V sobotu dorazili Pepa s lanovým autobagrem a hasičákem a Petr s Kolosem. Hned bylo v terénu veseleji. Kolos samozřejmě neměl v rašelině žádné problémy. Na Tatru 130 jsem si ráno nechal naložit 5 tun materiálu, a jezdil jsem pak s tímto nákladem vlastně po celou sobotu. Odpoledne už byl rašelinový terén dostatečně rozvrtán, tak jsem mohl budovat nové cesty. Rašelinu lze krásně připravit – ujezdit cestičku a ani 100% stoupání pak není problém. V porovnání s pískem o dost lepší zábava.
PA010080.jpg
V sobotu také proběhla soutěž o nejlepší model – něco takového jsem absolvoval poprvé a když už se taková příležitost objevila, usoudil jsem, že mi ta taškařice za sto Korun Kocourkovských stojí, a že se také zúčastním. Co jsem tak zaslechl na půl ucha od rozhodčích, T130 byly (oprávněně) vytýkány xenony a absence zvukového modulu. Vytýkán byl i nedostatek "funkcí" – ovšem "soudruzi", mějme na paměti, že je to prototyp vojenského valníku z počátku padesátých let, a není ani jisté, zda vůbec měla někdy plachtu, takže to opravdu sklápět nemá ;) .
Absolutním vítězem se stal autobus, na druhém místě se umístil Petrův Kolos, třetí byla Pepovo hasičská T815. Autobus jako rc-model není příliš často vidět, a tento byl obzváště pěkně udělaný. Sice se dá použít v terénu jen jako závaží na lano za Kolosa, ale uznávám, že to asi nebude jeho pravý účel. Kdosi poznamenal, že jde o stejný typ, jako se rozmáznul u Nažidel, a že by se mohla provést modelová rekonstrukce celého incidentu. Plán však překvapivě ztroskotal na nedostatku cestujících vhodné velikosti a úrovně sebevražedných sklonů.
PA010085.jpg
Co mne tentokrát asi překvapilo nejvíce, byla absence bitvy o kanály. Po oba dva dny jsem měl "svou" frekvenci pro sebe, počítadlo motohodin na Tatře se za dva dny posunulo o téměř 12 hodin kupředu...

2011-11-08: Ocenění Tatry 130

Ovšem největší překvapení letošního Modelhobby mne teprve čekalo – že prý Tatra 130 dostala v neděli nějakou cenu... Zpočátku jsem to bral spíš jako vtip, ceny se přeci rozdávaly v sobotu a Tatra skončila předposlední. Jak přibývaly neurčité indicie, začaly ve mně hlodat pochybnosti, co kdyby to byla náhodou pravda.
Pak se na fóru objevila fotka ceny – nemohl jsem uvěřit vlastním očím – Tatra 130 obdržela diplom a pamětní medaili "Model roku – Modelhobby 2011"!
Zpětně jsem se dověděl, že někdy během soboty (když jsem pobíhal po výstavišti a Tatru v terénu proháněla moje krásná kameramanka ... tedy teď už i zkušená řidička vojenského náklaďáku ;) ) se tam přišli podívat zástupci hodnotitelské komise Modelhobby a zkoumali jednotlivé modely. Něco si mezi sebou povídali a pořád prý ukazovali na Tatru 130.
Před pár dny doputovala cena ke mně domů ;) . Součástí ceny je i model Tatry 817 v měřítku 1:87.
PB040161.jpgmodelroku0002s.jpgmodelroku0000.jpg
Touto formou bych tedy rád za udělení ceny poděkoval hodnotitelské komisi i pořadatelům veletrhu Modelhobby 2011. Cena je psána na Pepu, jakožto autora modelu ... mimochodem, tím se Pepovo "skóre" na Modelhobby zvýšilo na 3 ceny ze 4 modelů, které se letos zůčastnily a které postavil ;) . Gratuluju, Pepo!

(C) 2002-2023 D.R.racer
drracer@drracer.eu