Valid HTML 5Valid CSS!

Tatra 130 & spol.
Pozďatínská lávka 2011
modelroku0003_128.png
2011-07-19: Pozďatínská lávka 2011

RC modely jako doprovodný program 9. ročníku Pozďatínské lávky .
Akce "Pozďatínská lávka" sama o sobě je velká taškařice, v podstatě jde o to, kdo přejede na kole dřevěnou lávku přes rybník v co nejdelším čase. Vtip je v tom, že lávka leží na plovoucích duších a je široká asi 25cm.
Co se RC modelů týká, měli jsme k dispozici hodně zajímavou hromadu písku. Sice už tam asi nějaký pátek ležela, soudě podle množství kořínků všeliké vegetace, ale na druhou stranu umožnila vybudovat divácky atraktivní cestičky v mnoha patrech nad sebou a propojené strmými sjezdy.
Jak už to bývá, s postupem času se některé sjezdy stávaly nesjízdné z důvodu hlubokého sypkého písku ... párkrát ke slovu přišel i naviják na T813 TP. Asi nejzajímavějším použití navijáku bylo vytažení celé soupravy Tatry 163 s návěsem na kopec pod bagr (uvidíte v závěru videa).
Tím se dostáváme k zásadní informaci, a to, že se po dlouhé době se na akci objevil i Martin – přivezl svou Tatru 813 TP a dvojici teréňáků 1:10 (Pajero a LandRover). Jejich zprovoznění asi nejlépe charakterizuje záznam rozhovoru:
"Je tu někdo na 40MHz? A co máš za kanál?"
"51? Tak to je v pohodě, já mám 56".
Tak jsem zapnul vysílačku své Tatry... v tu chvíli se LR sám rozjel na plný plyn a tuším že Roman po něm hned "hodil rybu", aby nezmizel někde v dáli (v rybníce). Samozřejmě se ukázalo, že LR nemá kanál 56, ale 51 :) .
Jízdu s LR (teď mám na mysli ten model ;) ) jsem zkoušel, ale nejsem zvyklý na 2 věci – že auto nechce jet pomalu a hlavně, že musím z kopce brzdit. Už taky chápu, proč tyhle auta vypadají na videu tak nerealisticky – nelze s nimi snadno jet jako se skutečným autem – zastaví téměř na místě a nebo prudce vyrazí vpřed. Zcela chybí dynamika pohybu karoserie, nebo náprav. Z toho důvodu jsem je do hlavního videa z akce nezařadil, možná pro těch pár záběrů udělám extra krátké video.
Z tohoto hlediska se mi moc líbí Mildovo MAN – ten se v terénu pohybuje velmi realisticky ... na auto s tuhými nápravami až příliš plavně ;) ... tedy pokud s tím Milda neletí jak na Dakaru :) .
Tím spíš jsem pak byl překvapen tím, že T130 na dvojku z kopce už taky nebrzdí a sjíždí dolu. S Tatrou 130 se totiž něco děje – postupně přestává vrčet, jde výrazně jemněji a zejména ve sjezdech je slyšet pouze elektromotor. Docela by mě zajímalo, čím je to způsobeno (Pepa to radši ani vědět nechce :) ), jedna z teorií je výsledek působení silikonového oleje, co jsem nalil před půl rokem do diferenciálů ... a měl strašnou radost, že jsem se opět přiblížil realističností modelu blíže k originálu, protože od té doby musí Tatra stát na igelitu :) . Jestli se převody ješte víc zlepší a budu muset brzdit i na jedničku, tak moc velkou radost mít ale nebudu.
PS: Martinovi se omlouvám za nepřesnou informaci: můj LR nejezdí za 8 na 100, ale za 7.9 ;)

(C) 2002-2023 D.R.racer
drracer@drracer.eu